Εκπαιδευτική – Αθλητική επίσκεψη

Στις 4/12/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική-αθλητική επίσκεψη στην πόλη των Τρικάλων και συγκεκριμένα στο Κλειστό Γυμναστήριο  της Μπάρας. Η ομάδα καλαθοσφαίρισης των αγοριών το σχολείου, μαζί με όλους τους μαθητές- μαθήτριες της Γ’ Λυκείου παρακολούθησαν μάθημα  καλαθοσφαίρισης των φοιτητών του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής από τον καθηγητή κύριο Τσιμέα Παναγιώτη. Αρχικά ο κύριος Τσιμέας μας συστήθηκε, μιλώντας στα παιδιά για τη ζωή του και αναφέροντάς τους πράγματα που άξιζε, κατά τη γνώμη του, να ακούσουν. Στη συνέχεια τα αγόρια της ομάδας διδάχτηκαν και εκπαιδεύτηκαν από τον καθηγητή κύριο Τσιμέα πάνω σε θέματα τεχνικής και τακτικής του συγκεκριμένου αθλήματος, ενόψει της συμμετοχής τους στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα. Είναι θετικό πώς οι μαθητές επισκέφτηκαν για πρώτη φορά ένα οργανωμένο αθλητικό συγκρότημα του Δήμου Τρικκαίων προς μεγάλης τους χαρά και έκπληξη. Αξίζει να αναφερθεί πως η παραπάνω δράση πραγματοποιήθηκε,  χάριν της άψογης συνεργασίας  του Προέδρου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής κύριο Διγγελίδη καθώς και της Προϊσταμένης αθλητικών χώρων του Δήμου Τρικκαίων, κυρία Αντωνιάδου Βάνα. Τους ευχαριστούμε όλους, με τυπωμένη στο νου όλων η χαρακτηριστική φράση του καθηγητή κ. Τσιμέα : «η δύναμη της ομάδας είναι η δύναμη του πιο αδύναμου παίκτη».

Πρωτοβουλία -Συμμετοχή, Κούμπου Παρασκευή καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και Μπρέλλας Στέφανος -Ευάγγελος καθηγητής Φιλολογίας