Εκδηλώσεις για την Πανελλήνια μέρα Αθλητισμού

Στις 15/11/2023 και στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού το ΓΕΛ  Φαρκαδόνας είχε την τιμή και χαρά να υποδεχτεί στο χώρο του σχολείου τον κύριο Πατσιαούρα Αστέριο καθηγητή πετοσφαίρισης στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Τρικάλων Θεσσαλίας, συνοδευόμενος από νέους καθηγητές Φυσικής Αγωγής του Τμήματος. Οι μαθητές αρχικά, έθεσαν ερωτήματα στον κύριο Πατσιαούρα  σχετικά με τη ζωή του, την επαγγελματική του σταδιοδρομία, τις απόψεις του για θέματα που αφορούν τον αθλητισμό, καθώς και την αξία της άσκησης στη ζωή του ανθρώπου γενικότερα. Η δράση ολοκληρώθηκε με τη διδασκαλία από μέρους τους,  με αυτοσχέδια γήπεδα βόλεϊ στο προαύλιο  του σχολείου,  όπου τα παιδιά απόλαυσαν την ημέρα αυτή,  αποκομίζοντας όλα τα οφέλη αυτής της ομαδοσυνεργατικής δράσης. Στην εκδήλωση συμμετείχαν και μαθητές της Α’ τάξης Γυμνασίου Φαρκαδόνας μετά από πρόσκληση προς τη Διεύθυνση του σχολείου.